Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı olarak bilinen hymen, kızlık zarı çeşitleri bakımından da farklılık gösterebilir. Peki ama kızlık zarı nedir? Kızlık zarı, vajinal girişin 2 – 3 cm gerisinde bulunan ve 1,5 – 2 mm kalınlığında olan deri bir kıvrımdır. Ki esasen bilimsel olarak kanıtlanmış bir işlevi de yoktur. Fakat birçok insan kızlık zarının ilk cinsel ilişkide kanamaya neden olması sebebiyle önemli olduğunu düşünmektedir. Yine de her kadında bu kanama olmayabilir. Çünkü kızlık zarının yapısındaki bazı farklılıklar, bu tarz kanamaların önüne geçebilir. Esasen bu durum, kişiyi sağlıklı veya sağlıksız kılmaz.

Kızlık zarı kanama çeşitleri ise oldukça değişkendir. Kızlık zarının yapısındaki şekil, damarsal yapı, kalınlık, elastikiyeti ve ilk cinsel ilişkininin boyutu kanama miktarını etkileyen unsurlardandır. Kısaca kızlık zarı cinsel ilişkide kanamazsa bu durum yalnızca daha önce yaşanmış bir cinsel beraberliği işaret etmez. Çünkü kızlık zarının yapısı farklı olabilir ve kanama yapmayabilir. Özellikle esnek kızlık zarı çeşitleri ve özellikleri ilk cinsel birleşme sırasında genişleyeceği için kanama olmayabilir.

Bu durumun tam tersine bir örnek olarak ise bazı kızlık zarı çeşitleri cinsel ilişkiye hiç olanak tanımayabilir. Çünkü kalın ve sık damarlı yapıda olan kızlık zarları, cinsel birleşmeyi bütünüyle imkansız hale getirir. Böyle durumlarda bir zorlama söz konusu olursa “koit yırtığı” denilen bir tablo ile karşılaşılması muhtemeldir. Bu durumda aşırı kanama olur ve kesinlikle doktor müdahalesi gerekir.

Peki kızlık zarı çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Gelin açıklayalım!


Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri

Kızlık zarı çeşitleri bilgileri çok değişken olabilir. Öyle ki bazı kaynaklar eksik veya yanlış bilgilerle kişileri dönüşsüz hatalara sürüklemektedir. Fakat kızlık zarı çeşitleri bilgi yönünden şu şekilde daha kesin bir tutumla açıklanabilir:

 1. Septalı Kızlık Zarları
  Bu kızlık zarı çeşidinde orta kesimde oluşan bir uzantı kızlık zarını ikiye bölerek ilk birlikteliği zorlaştırabilir. Böyle durumlarda doktor yardımıyla septanın çıkarılması gerekir.
 2. Yarı Septalı Kızlık Zarları
  Bu septa kızlık zarını tamamıyla ikiye bölmez. Bu nedenle cinsel ilişki gerçekleşebilir fakat bu tip zarlara sahip kişiler genellikle kızlık zarlarının kenarında bir parça hissettiklerini ifade ederler.
 3. Kribriform Kızlık Zarları
  Burada ise yine septaya benzer şekilde bir kambur görüntüsü vardır ve delikli bir yapı söz konusudur. Bu kızlık zarı çeşidinde de benzer şekilde cerrahi bir yönteme ihtiyaç duyulabilir.
 4. Kresentrik Tip Kızlık Zarları
  Kresentrik kızlık zarlarında ortadaki boşluk yarım ayı andıran bir g
 5. Labial Tip K
  Bu tip kızlık zarlarında cinsel ilişkide kanama
 6. Anü
  Anüler kızlık zarlarında yapı oldukça esnek ve incedir. Dolayısıyla boşluk rahatça esner ve cinsel ilişki kolaylaşır. Fakat çok az kanama olabilir ya da hiç kanama g
 7. Fimbriad Tip K
  Fimbriad tipteki kızlık zarlarında ise zarın ortada kalan boşluğuna bakan kısım, ciddi şekilde girintili ve çıkıntılıdır. Fakat burada kesin bir yargıdan s