Genital Bölge Lazer Uygulamaları

Lazer Uygulamaları

Son yıllarda lazer teknolojisinin deride sağladığı sıkılaştırıcı etkisinden yola çıkılarak vajende de kullanılmaya başlandı. vajen anatomisine göre tasarlanmış bir sistem ile yapılan bu işleme vajinanın lazerle sıkılaştırılması, gençleştirilmesi ve yenilenmesi anlamlarına gelen “vajinal rejuvenasyon” denmektedir.

Lazerin kullanım alanları nelerdir?

● vajen daraltma

● genital bölgedeki renk koyulaşmasını açmak,

● genital siğilleri yok etmek,

● rahim ağzı yaralarını iyileştirmek de sayılabilir.

● Ayrıca vajen mukozasının altındaki kollajen ve bağ dokusunda yenilenme olması da cinsel ilişki sırasında vajinal nemlenme ve ıslaklık artışını getirdiği için menopozal dönemdeki vajinal kuruluk için de önerilmektedir.

● Doğuma bağlı kötü görünümlü dikiş izlerinin varlığında, vajinal gevşemenin aşırı düzeyde olduğu ve bunlara bağlı ileri düzeyde idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalarda vajina daraltma ameliyatları ve ilave cerrahi işlemler ilk planda düşünülmelidir.

Lazer uygulamasının avantajları:

● Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmez.

● 20-25 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabililr.

● Hasta işlem sırasında ve sonrasında ağrı acı yaşamadan normal hayatına dönebilir.

Lazerle vajina yenileme, sıkılaştırma uygulaması ile aynı seansta, lazerle genital alan renk açma, lazerle dış dudaklara dolgunluk verme gibi işlemler de kombine edilebilir.

Cerrahi işlemlerde ise, ağrı gibi bir takım şikayetler daha fazladır. Kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonları olabilmektedir.