Labioplasti Estetiği

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

İç dudak estetiği iç dudakların küçültülmesi, şeklinin değiştirilmesi, klitoris üzerindeki derinin inceltilmesi, ve vajinal açıklığın tekrar ayarlanması operasyonlarıdır.

Labioplasti için tıbbi sebepler: büyük iç dudaklar ilişki sırasında ağrıya, günlük aktiviteler sırasında rahatsızlığa, dar giyinince sıkışma ve dışardan çirkin görünüme gibi durumlardır.Bu işlem sırasında vejen girişinde de gerekli değişiklikler yapılmakta. İç dudaklardaki problem yapısal, doğum nedeniyle veya seksüel alışkanlıklardan kaynaklanabilir.

Birçok kadın iç dudaklarındaki çıkıntıdan hoşlanmaz ve cinsel ilişkide çok utanır. Çok büyümüş dudaklar dar giyimde rahatsızlık verir. Labioplasti sonrasında anormal büyük dudakların görüntüsünü oldukça düzeltir ve rahatsızlığı ortadan kaldırır. Bazı kadınlarda iç dudak büyüklüğü doğuştan veya daha sonra çocukluk yada ileri yaşlarda gelişebilir.

En İyi Labioplasti Adayları

Cinsel ilişkide rahatsızlığı ve ağrısı, şeklinden dolayı utanması olan ve şeklini sevmeyen kadınlar için labioplasti gerekli ve sonucu tatmin edici bir operasyondur.

Cerrahi İşlem ve İyileşme

Operasyon yaklaşık bir saat sürer. Sonrasında operasyon bölgesinde hafif rahatsızlık ve ödem (şişlik) olabilir. Bu rahatsızlık yaklaşık 1-3 hafta içinde geçer. Labiadaki dikiş izi genellikle tamamen iyileşir ve iz kalmaz. Operasyon sonrası 3-5 gün içinde çalışmaya başlanabilir.

Labioplasti Riski

Bütün cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de bazı riskler vardır. Az olmakla birlikte en sık rastlanılanlar kanama, enfeksiyon, asimetri, ve skar dokusu oluşması.